Blizny po trądziku
1. Jak powstają?
W następstwie trądziku (zwłaszcza gdy jest to jego bardzo silna postać) dochodzi do powstania blizn. Skóra podatna na występowanie tego zjawiska jest zazwyczaj tłusta bądź mieszana. Powstanie blizn potrądzikowych ma wiele różnych form i w znacznej mierze zależy od głębokości i ostrości występującego wcześniej trądziku. Na powstanie blizn ma wpływ również to czy dany organizm potrafi szybko i skutecznie wyleczyć jakieś (nie chodzi tylko o trądzik) zmiany chorobowe.
2. Jak usuwać blizny po trądziku?
Blizny po trądziku są bolesnym przypomnieniem trudnej historii naszej skóry. Pozostają po guzkach bądź innych źle leczonych wykwitach. Na szczęście czasy, w których pojawienie się blizn oznaczało ich dożywotnie posiadanie minęły. Obecna medycyna i kosmetologia zna kilka sposobów, które pomogą zwalczyć te niechciany defekt kosmetyczny. Do tego typu zabiegów należy mezoterapia, sculptra i peelingi (Easy Peel). Usuwanie blizn przeprowadza się zarówno ze względów estetycznych, ale również ze względu na dyskomfort spowodowany ich lokalizacją.
Mezoterapia – stosowana profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry – zwiotczenie i ścieńczenie skóry oraz blizn potrądzikowych. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znaczniej lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry. Podczas zabiegu lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki), tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle. Robi się je co 0,5-1,5cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia s niemal bezbolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, stosowany jest krem z substancją znieczulającą. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Działanie pojawia się już w 2 min po podaniu, dając efekt przedłużony 2-4 dni i w miarę zwiększania ilości zabiegów dochodząc nawet do miesiąca po zakończeniu zabiegów. Przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu, dokładna dezynfekcja, a następnie osuszenie skóry. Zalecana częstotliwość zabiegów to dla intensywnej fazy leczenia – 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy, natomiast dla fazy pielęgnacyjnej- 1 zabieg na 1-3 miesiące. Bezpośrednio po zabiegu nie należy stosować masaży, nie używać szorstkich ręczników. Przez kilka dnie nie należy stosować kremów, nie pić alkoholu oraz nie korzystać z sauny i solarium.
Przeciwwskazania do mezoterapii to alergie, ciąża oraz okres karmienia piersią, cukrzyca, stany zapalne na skórze, opryszczka, skóra źle tolerująca iniekcje, choroba nowotworowa, stosowani leków przeciwkrzepliwych.
Sculptra – preparat Sculptra wygładza głębokie bruzdy i zmarszczki ponadto przywraca utraconą objętość twarzy będące następstwem procesu starzenia. Sculptra jest preparatem medycznym przeznaczonym do wstrzyknięć zawierającym mikrocząsteczki kwasu L-polimlekowego. Polimery kwasu mlekowego występują w dużych ilościach w organizmie ludzkim, również używane są do produkcji nici chirurgicznych. Sculptra służy do bez operacyjnego liftingu twarzy. Efektem działania substancji jest stymulacja fibroblastów i produkcja własnego kolagenu, który uzupełnia niedobory w skórze. Zapewnia to naturalnie wyglądający efekt. Preparat działa stopniowo przywracając to co zostało utracone. Efekty leczenia mogą utrzymywać się przez ponad 2 lata. Na godzinę przed zabiegiem skórę należy pokryć kremem zawierającym środek znieczulający. Preparat Sculptra podajemy bardzo cienkimi igłami, które nie zostawiają śladów w miejsca wkłucia i do minimum redukują ból. Po przeprowadzonym zabiegu należy wykonać masaż leczonego obszaru skóry, co zapewni prawidłowe rozmieszczenie produktu. Po zabiegu mogą pozostać niewielkie zasinienia, zaczerwienienia, które ustępują po 2-3 dniach od rozpoczętego leczenia.
Przeciwwskazania dla preparatu Sculptra to ciąża i okres karmienia, zmiany zapalne w obrębie skóry, skłonność do występowania blizn przerostowych.
Easy Peel – oparty m.in. na TCA (kwasy trójchlorooctowego), jest skuteczna metoda walki z objawami uszkodzenia posłonecznego i starzenia sie skóry, czyli ze zmniejszeniem jej elastyczności oraz zmarszczkami, nadmiernym rogowaceniem i przebarwieniami. Służy również do zmniejszenia wielkości porów, wygładzenia i rozjaśnienia matowej skóry, usunięcia objawów pozapalnych, drobnych blizn. Jest stosowany w leczeniu niektórych odmian trądziku pospolitego i blizn potrądzikowych. Może być stosowany praktycznie na większość partii ciała, zwłaszcza na twarz, szyję, dekolt, plecy, ramiona, przedramiona, dłonie i nogi. Easy Peel w połączeniu z miejscowym zastosowaniem TCA o stężeniu 40% (Only Touch Peel) jest skuteczny w likwidowaniu przebarwień (np. posłoneczne, starcze, itp.). Peeling powinien być stosowany w ciągu czterech sesji ze średnio tygodniowymi przerwami pomiędzy każdą z nich. Rodzaj wskazania (np. odmłodzenie skóry, trądzik i blizny potrądzikowe, przebarwienia, keratoza starcza) nakazują wybór przez lekarza odpowiedniego schematu stosowania peelingu. Cykle „odmładzania skóry” można powtarzać, co optymalizuje efekty działania i znacznie poprawia owal twarzy. Wraz z kolejnymi cyklami rezultaty sumują się sukcesywnie. Głębsze warstwy naskórka ulegają pogrubieniu kosztem warstwy rogowej, co zwiększa zatrzymywanie wody. Likwidują się skupienia barwnika odpowiedzialnego za powstawanie plam na skórze, stymulowana jest produkcja kolagenu, elastyny i glukozaminoglikanów. Intensyfikują się procesy regeneracyjne, zwiększa się wchłanianie i efektywność działania kremów i innych środków kosmetycznych.
Przeciwwskazania do zabiegu Easy Peel nie istnieją. Jedyną konsekwencją kuracji może być czasowe obniżenie odporności organizmu. Bardzo rzadko występujące objawy uboczne. Przyczyną niezadowalającego wyniku jest tu najczęściej zbyt daleko posunięte zestarzenie skory. W takich przypadkach zadowalające efekty mogą być uzyskane tylko przy zastosowaniu terapii łączonych, np. chirurgia plastyczna lub laser i Easy Peel.