Modelowanie sylwetki/lipoliza
Medycyna estetyczna proponuje kilka zabiegów modelujących ciało. Poniżej przedstawiono szczegółowo metody nadawania sylwetce proporcjonalnych kształtów, przy jednoczesnym daniu o jej zdrowy i harmonijny wygląd.
Mezoterapia – zabieg polegający na wstrzykiwaniu do skóry preparatów zawierających substancje pobudzające takie jak witaminy, aminokwasy, mikroelementy. W mezoterapii sporządza się roztwory, które zazwyczaj stanowią mieszaninę 3 substancji rewitalizujących i regenerujących są tzw. koktajle. Lekarz w zależności od stanu skóry, procesu starzenia dobiera odpowiedni koktajl. Najnowsze preparaty stosowane w mezoterapii oparte są na kwasie hialuronowym, który naturalnie występuje w skórze właściwej. Mezoterapia kwasem hialuronowym poprawia elastyczność, silnie nawilża, pobudza pracę komórek skóry, a także zapobiega procesowi starzenia. Ten zabieg jest szczególnie polecany osobom z delikatną, szarzejącą, wiotką cerą. Mezoterapia pomaga modelować sylwetkę, poprawia jędrność brzucha i wysmukla ciało. Podczas zabiegu lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki), tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle. Robi się je co 0,5-1,5cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia s niemal bezbolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, stosowany jest krem z substancją znieczulającą. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Działanie pojawia się już w 2 min po podaniu, dając efekt przedłużony 2-4 dni i w miarę zwiększania ilości zabiegów dochodząc nawet do miesiąca po zakończeniu zabiegów. Przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu, dokładna dezynfekcja, a następnie osuszenie skóry. Zalecana częstotliwość zabiegów to dla intensywnej fazy leczenia – 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy, natomiast dla fazy pielęgnacyjnej- 1 zabieg na 1-3 miesiące. Bezpośrednio po zabiegu nie należy stosować masaży, nie używać szorstkich ręczników. Przez kilka dnie nie należy stosować kremów, nie pić alkoholu oraz nie korzystać z sauny i solarium.
Przeciwwskazania do mezoterapii to alergie, ciąża oraz okres karmienia piersią, cukrzyca, stany zapalne na skórze, opryszczka, skóra źle tolerująca iniekcje, choroba nowotworowa, stosowani leków przeciwkrzepliwych.
Lipoliza – Lipoliza jest wykonywana w celu modelowania sylwetki – usuwanie tłuszczu na ograniczonym obszarze. Jest to nieinwazyjny zabieg odchudzający, który najczęściej stosuje się w dziale Medycyna estetyczna na takich partiach ciała jak: podbródek, brzuch, uda, pośladki, czy kolana. Lipoliza injekcyjna nie jest metodą odchudzania a jedynie sposobem na nieoperacyjne miejscowe usuwanie tkanki tłuszczowej dzięki rozpuszczaniu komórek tłuszczowych. Lipoliza injekcyjna, czyli nieinwazyjne modelowanie sylwetki, polega na podaniu za pomocą zastrzyków substancji powodującej rozpad adypocytów, czyli komórek tłuszczowych. W miejscu wstrzyknięcia powstaje zamierzony i kontrolowany lekki stan zapalny tkanki tłuszczowej.
„Obrzęknięte” adypocyty pękają. Uwolnione z nich tłuszcze przechodzą do krwi a wraz z nią do wątroby, gdzie są rozkładane, a następnie wydalane z organizmu. Lipoliza injekcyjna jest zabiegiem wykonywanym przez lekarza, jest w pełni bezpieczna i nie wymaga przygotowania pacjenta w domu. Po zabiegu, w miejscu wstrzyknięcia preparatu zazwyczaj pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Efektem ubocznym zabiegu mogą być zasinienia po nakłuciach igłą a także niewielki ból leczonej okolicy. Miejsce poddane zabiegowi staje się wrażliwsze na dotyk lub ucisk, może również wystąpić świąd skóry. Taka reakcja utrzymuje się zazwyczaj do kilku dni po zabiegu. Dolegliwości możemy zmniejszyć zażywając leki antyhistaminowe i tradycyjne środki przeciwbólowe. Efekt serii zabiegów to zazwyczaj utrata 4-5 cm w obwodzie w miejscu podania preparatu. W przypadku niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej wystarczy zwykle 2-3 zabiegów. Jeżeli natomiast tkanka tłuszczowa jest gruba i obfita, ilość zabiegów musi być zdecydowanie większa. Odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić 3-4 tygodni. Po wykonanym zabiegu lipolizy, jako uzupełnienie terapii, polecamy zastosowanie masażu limfatycznego, celem uruchomienia z komórek usuwania tłuszczu i ułatwienia jego transportu przez naczynia chłonne.
Przeciwwskazania dla lipolizy to ciąża i karmienie piersią, padaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężkie schorzenia wątroby i nerek, infekcje skóry w miejscu wstrzyknięć, alergia na preparat, nadmierna otyłość.
Sculptra – preparat Sculptra wygładza głębokie bruzdy i zmarszczki ponadto przywraca utraconą objętość twarzy będące następstwem procesu starzenia. Sculptra jest preparatem medycznym przeznaczonym do wstrzyknięć zawierającym mikrocząsteczki kwasu L-polimlekowego. Polimery kwasu mlekowego występują w dużych ilościach w organizmie ludzkim, również używane są do produkcji nici chirurgicznych. Sculptra służy do bez operacyjnego liftingu twarzy. Efektem działania substancji jest stymulacja fibroblastów i produkcja własnego kolagenu, który uzupełnia niedobory w skórze. Zapewnia to naturalnie wyglądający efekt. Preparat działa stopniowo przywracając to, co zostało utracone. Efekty leczenia mogą utrzymywać się przez ponad 2 lata. Na godzinę przed zabiegiem skórę należy pokryć kremem zawierającym środek znieczulający. Preparat Sculptra podajemy bardzo cienkimi igłami, które nie zostawiają śladów w miejsca wkłucia i do minimum redukują ból. Po przeprowadzonym zabiegu należy wykonać masaż leczonego obszaru skóry, co zapewni prawidłowe rozmieszczenie produktu. Po zabiegu mogą pozostać niewielkie zasinienia, zaczerwienienia, które ustępują po 2-3 dniach od rozpoczętego leczenia.
Przeciwwskazania dla preparatu Sculptra to ciąża i okres karmienia, zmiany zapalne w obrębie skóry, skłonność do występowania blizn przerostowych.