• 06

  • 05

  • 02

  • 03

  • 01

Plamy na dekolcie

1. Jak powstają?

Przebarwienia bardzo często powstają przy udziale światła słonecznego i często są po prostu nagromadzeniem melaniny – barwnika skóry produkowanego w odpowiedzi na promienie ultrafioletowe. Czasem jednak niewielka plamka na skórze może być wynikiem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale także produkujących go komórek – melanocytów.

2. Jak usunąć plamy na dekolcie?

Do skutecznych metod usuwania przebarwień na skórze należą peelingi lekarskie i kuracja preparatem Cosmelan. Obie metody są szczegółowo opisane poniżej.

Peelingi lekarskie – celem peelingów lekarskich jest intensywne złuszczenie warstw naskórka i dotarcie do skóry właściwej. Najczęściej stosowanym w peelingu kwasem jest TCA ( kwas trójchlorooctowy). Zabieg składa się z 4 etapów i polega na aplikowaniu preparatów o różnych stężeniach co pozwala zwiększać intensywność oddziaływania na skórę. Dobór stopni stężenia jest uzależniony od rodzaju cery i leczonych zaburzeń. Dzięki temu, poza działaniem złuszczającym, uzyskuje się efekt rozjaśnienia, nawilżenia czy odmłodzenia skóry. Po aplikacji lekarz neutralizuje działanie kwasu oraz nakłada preparat łagodzący o właściwościach przeciwzapalnych i nawilżających. Zabieg wykonuje lekarz. Sama procedura jest bezbolesna, jedynie pod koniec zabiegu można odczuwać pieczenie skóry. W kolejnych godzinach może pojawić się niewielki rumień i uczucie mocnego napięcia skóry. Po kilku dniach zaczyna się ona naturalnie złuszczać – w tym czasie nie należy stosować żadnych kosmetyków ścierających i przeprowadzać innych profesjonalnych peelingów. Przez kolejne trzy tygodnie należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz stosować kosmetyki z wysokimi filtrami. Peelingi lekarskie przeprowadzane są w serii zabiegów, których liczbę warunkuje charakter problemu i potrzeby pielęgnacyjne skóry pacjenta. Zwykle są one wykonywane minimum co 7, a maksymalnie co 14 dni przez okres 2-3 miesięcy.

Przeciwskazania dla peelingu lekarskiego to przewlekłe zakażenia wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, choroby autoimmunologiczne oraz dermatoza ze stanem zapalnym. Ponadto do przeciwwskazań zalicza się obecność brodawek i znamion w miejscu poddanym zabiegowi, a także stosowanie retinoidów oraz fototerapię.

 

Cosmelan – usuwa nawet intensywne plamy i przebarwienia skóry, w tym także zadawnione, utrzymujące się od wielu lat. W zależności od typu skóry leczenie przebiega z różną szybkością. Zazwyczaj stan skóry poprawia się tydzień po rozpoczęciu kuracji, w przypadku skóry ciemnej plamy znikają po 8 do 10 dniach. Cosmelan jest bardzo skuteczny w terapii przebarwień typu melasma. W 98 na 100 przypadków redukuje intensywność plam o 95%. Cosmelan jest połączeniem peelingu chemicznego oraz dermokosmetyków stworzonych specjalnie do tego celu. Właściwie poprowadzona terapia nie wyłącza z funkcjonowania dłużej niż na 3-4 dni. Leczenie przynosi zamierzony efekt bez intensywnego złuszczania ani silnego zaczerwienienia twarzy. Najważniejszym czynnikiem jest dobór odpowiedniego dawkowania preparatu w każdym indywidualnym przypadku, obejmujący m.in. fototyp, rodzaj i wrażliwość skóry, co zagwarantuje doświadczony lekarz. Ze względu na mocne działanie, zabieg Cosmelan 1 nie jest kuracją do wykonywania w domu ze względu na ryzyko wywołania oparzeń chemicznych, skutkujących m.in. zbytnim zaczerwienieniem oraz powikłaniami, nawet w postaci blizn. Terapia składa się z zabiegu lekarskiego w gabinecie oraz codziennego stosowania w domu dermokosmetyków otrzymanych od lekarza. Sam zabieg składa się z kilku elementów. Najpierw oczyszczamy skórę preparatem przygotowującym ją do przyjęcie kremu „Cosmelan 1˝. Po upewnieniu się, że nie występują żadne skutki uboczne działania preparatu, lekarz zaleca utrzymanie maski przez odpowiedni okres czasu. Następnie pacjent udaje sie do domu, gdzie po określonym czasie zmywa maskę wodą. Terapia kontynuowana jest w domu przez następne dni. Po zabiegu umawiamy dwie bezpłatne konsultacje kontrolne, pierwszą po 7 dniach od zabiegu. Terapia kontynuowana jest w domu przez okres ok. 3 miesięcy. Ważne jest zachowanie ciągłości kuracji. Jeśli leczenie preparatem zostanie przerwane, przebarwienia mogą pojawić się ponownie, ponieważ terapia nie eliminuje tendencji do hiperpigmentacji, ale jedynie ją przerywa. Po zakończeniu kuracji trzeba także pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych. Jeśli bowiem zaniedbamy ochrony, a organizm ma skłonności do powstawania przebarwień – plamy mogą powstać ponownie.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu Cosmelan to ciąża oraz karmienie piersią, stosowanie leków z witaminą A, stan zapalny skóry, opryszczka, alergia na składniki preparatu.