Zwiotczała skóra twarzy
Starzenie się skóry – jest naturalnym procesem polegającym na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności adaptacyjnych ustroju. Wraz z wiekiem ulegają osłabieniu włókna kolagenu i elastyny stanowiące ważne składowe podścieliska łącznotkankowego odpowiadającego za prawidłowe napięcie skóry. Wolne rodniki i toksyny niszczą włókna kolagenu, a w organizmie spada poziom substancji (np. witaminy A, C, E ) stymulujących naturalna produkcję kolagenu. Efektem tych procesów jest zwiotczenie skóry, powstawanie zmarszczek, wysuszenie i szorstkość oraz utrata właściwego kolorytu skóry.
2. Jak redukować zwiotczałą skórę twarzy?
Medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz technik redukcji zwiotczałej skóry. Najczęściej używane i najskuteczniejsze techniki zwalczania zwiotczałej skóry twarzy są szczegółowo opisane poniżej.
Mezoterapia kwasem hialuronowym (i/lub koktajlem witaminowym) – stosowana profilaktycznie w celu zmniejszenia objawów starzenia się skóry – zwiotczenie i ścieńczenie skóry. Stosowanie jej można łączyć z innymi zabiegami estetycznymi. Odpowiednie koktajle stosowane są do zabiegów mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mieszanina wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe, które stymulują metabolizm komórek, zwiększają produkcję kolagenu i elastyny) poprawiają stan skóry. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znaczniej lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry. Podczas zabiegu lekarz indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera zestaw substancji aktywnych (na ogół 3-4 składniki), tworząc z nich specjalny koktajl. Zastrzyki wykonywane są strzykawką o cieniutkiej igle. Robi się je co 0,5-1,5cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia s niemal bezbolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, stosowany jest krem z substancją znieczulającą. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Działanie pojawia się już w 2 min po podaniu, dając efekt przedłużony
2-4 dni i w miarę zwiększania ilości zabiegów dochodząc nawet do miesiąca po zakończeniu zabiegów. Przed zabiegiem konieczne jest zmycie makijażu, dokładna dezynfekcja, a następnie osuszenie skóry. Zalecana częstotliwość zabiegów to dla intensywnej fazy leczenia – 1 zabieg na 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy, natomiast dla fazy pielęgnacyjnej- 1 zabieg na 1-3 miesiące. Bezpośrednio po zabiegu nie należy stosować masaży, nie używać szorstkich ręczników. Przez kilka dnie nie należy stosować kremów, nie pić alkoholu oraz nie korzystać z sauny i solarium.
Przeciwwskazania do mezoterapii to alergie, ciąża oraz okres karmienia piersią, cukrzyca, stany zapalne na skórze, opryszczka, skóra źle tolerująca iniekcje, choroba nowotworowa, stosowani leków przeciwkrzepliwych.
Sculptra – preparat Sculptra wygładza głębokie bruzdy i zmarszczki ponadto przywraca utraconą objętość twarzy będące następstwem procesu starzenia. Sculptra jest preparatem medycznym przeznaczonym do wstrzyknięć zawierającym mikrocząsteczki kwasu L-polimlekowego. Polimery kwasu mlekowego występują w dużych ilościach w organizmie ludzkim, również używane są do produkcji nici chirurgicznych. Sculptra służy do bez operacyjnego liftingu twarzy. Efektem działania substancji jest stymulacja fibroblastów i produkcja własnego kolagenu, który uzupełnia niedobory w skórze. Zapewnia to naturalnie wyglądający efekt. Preparat działa stopniowo przywracając to co zostało utracone. Efekty leczenia mogą utrzymywać się przez ponad 2 lata. Na godzinę przed zabiegiem skórę należy pokryć kremem zawierającym środek znieczulający. Preparat Sculptra podajemy bardzo cienkimi igłami, które nie zostawiają śladów w miejsca wkłucia i do minimum redukują ból. Po przeprowadzonym zabiegu należy wykonać masaż leczonego obszaru skóry, co zapewni prawidłowe rozmieszczenie produktu. Po zabiegu mogą pozostać niewielkie zasinienia, zaczerwienienia, które ustępują po 2-3 dniach od rozpoczętego leczenia.
Przeciwwskazania dla preparatu Sculptra to ciąża i okres karmienia, zmiany zapalne w obrębie skóry, skłonność do występowania blizn przerostowych.